Patarimai, kaip išvalyti namus be chemijos

Pasidalinkite!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Visi norime gyventi ir dirbti  tvarkingose ir švariose patalpose. Anksčiau prie namų ruošos darbų iš ties praleisdavome nemažai laiko, o šiais laikais viskas pasikeitė. Bet kokia visa to kaina? Ne paslaptis, kad šiuolaikinės valymo priemonės gali pakenkti tiek žmogaus sveikatai, tiek aplinkai. Taigi, suteiksime svarbiausius patarimus, kaip tvarkytis namuose pasitelkiant natūralius valiklius.

Valymo priemones galime skirstyti į keletą grupių. Pirmoji grupė – tai nekenksmingos cheminės medžiagos, kaip soda ar druska. Antroji – šioje grupėje esančios valymo priemonės gali sukelti tokį neigiamą poveikį, kaip apsinuodijimas ar galvos skausmas (pvz. sieros rūgštis, stiprūs šarmai) ir trečiajai grupei priklausančios medžiagos gali sukelti ilgalaikį neigiamą poveikį, jos gali kauptis gyvuosiuose organizmuose, toksinės ir patvarios (pvz. ftalatai). Žinoma, kad nuo gamintojo priklauso kiek ir kokių medžiagų bus valymo priemonėse. Tačiau būkite visuomet budrus, gerai paskaitykite sudėtį. Vienos pavojingiausių medžiagų ir dažniausiai pasitaikantys rinkoje yra chloro junginiai, kurie būna skalbimo priemonėse ir buitiniuose valikliuose.

Dėl nežinojimo mūsų namuose atsiranda vienos pavojingiausių cheminių medžiagų.  Chloro junginiai daro didelę žalą aplinkai. Jie patvarūs ir nesuskyla daugybę metų, todėl gali nuolat migruoti aplinkoje – oru, vandeniu, dirvožemiu. Su maistu jie gali patekti ir į žmogaus organizmą. Jie gali sukelti moterų nevaisingumą, susilpninti imunitetą, pažeisti nervų sistemą, kepenis, inkstus ar kitus organus, net sukelti vėžį.

Jeigu norite švariai išvalyti unitazą ir nepalikti chloro junginių, vandenį reikėtų nuleisti apie 200 kartų. Jeigu neturite laiko domėtis, kokiomis priemonėmis reiktų tvarkyti namus, tai galite pasikliauti ekspertų patvirtintais ženklais ant priemonių arba viską patikėti valymo paslaugų įmonėms. Valymo priemonės pažymėtos eko ženklais garantuoja, kad tokiose valikliuose nebus žmogui ir aplinkai kenksmingų medžiagų.

Taigi, kyla klausimas kuo pakeisti šiuolaikinius valiklius ir vis tiek namus išvaryti nepriekaištingai. Valymo specialistai siūlo actą ir sodą – tai bene universaliausi natūralios prigimties valikliai. Šiomis priemonėmis galima išvalyti beveik viską.

Patarimai, kaip tvarkytis buityje:

Pavyzdžiui, skelbiant drabužius nebūtina naudoti skalbinių minkštiklių, tiesiog skalaujant drabužius įberkite pusę puodelio sodos.

Norint pašalinti kavos, arbatos ar šokolado dėmės užtenka amoniako tirpalo (1 dalis amoniako ir 25 dalys vandens). Po to valytas vietas nuplaukite vandeniu. Taip pat tokias dėmes galite išvalyti ir labai sūriu vandeniu, tačiau geriausia tada, kai dėmės valomas nedelsiant.

Norint išplauti indus nebūtina naudoti indų ploviklių. Riebaluotus indus pirmiausia iššluostykite popierine servetėle, o po to plaukite geriamosios sodos tirpalu.

Puodus šveisti yra nelengva net naudojantis cheminėmis medžiagomis. Tačiau kavos tirščiais šveičiami puodai tiesiog blizgės. Su atsiradusiomis rūdimis galite susitvarkyti, jeigu jas nutrinsite žaliu pomidoru arba žalia perpjauta bulve su smėliu. O prikepusius riebalus nuo skardų pašalinsite  sodos ir acto mišiniu. Užpilkite saują sodos ir užliekite actu.

Norint išplauti virdulį, reikia į vandenį įberti šaukštą valgomosios druskos, tuomet pavirinti ir virdulį išplauti šiltu vandenį. Kalkėmis atsikratyti padės užvirintame vandenį ištirpdytas šaukštas citrinos rūgšties. Svarbu vėliau gerai virdulį išskalauti šiltu vandeniu.

Langų stiklus lengvai ir greitai nuplausite į 1 litrą vandens įpylę 2 šaukštus acto.

Norint visuomet išlaikyti vonią švarią, reikia ją reguliariai plauti ūkinio muilo ir sodos tirpalu.

Grindims plauti į vandenį reikia įpilti truputį acto, tačiau pats geriausias grindų ploviklis yra tiesiog šiltas vanduo.

Jeigu vamzdžiai užsikimšę galite supilti pusę puodelio druskos ir pusę puodelio sodos, tuomet palaukite, kol baigs putoti ir nuplaukite karštu vandeniu.

Tualetui valyti naudokite actą. Pasidarykite purškiamą buteliuką su 5 proc. acto tirpalu. Taip pat, bakterijų skaičių sumažinsite nuolat valydami tualetą kempine bei naudojant muilą bei vandenį.

Norint išvalyti mikrobangų krosnelę, Jums reikia pakaitinti vandens puodelį su keliomis citrinos riekėmis ir pridžiuvusius maisto likučius lengvai nuvalysite šluoste.

Taigi, galite namus išvalyti ir natūraliomis priemonėmis. Tačiau jeigu toks būdas Jums netinka ir toliau norite naudoti šiuolaikinius valiklius, tai būtinai atkreipkite į jų žymėjimą arba kreipkitės į valymo paslaugų specialistus.

Pagrindiniai kriterijai, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį įsigyjant valymo priemonę:

priemonėje  neturi būti cheminių priedų, tokiu kaip dažų, kvapniųjų medžiagų ir pan.;

fosfatų kiekis neturėtų viršyti 5 proc.;

sudėtyje neturėtų būti chloro junginių;

koncentruota priemonė.