Ką reikėtų žinoti apie patalpų mikroklimatą?

Pasidalinkite!
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Ar Jums svarbu žinoti: patalpos kuriuose mes praleidžiame daug laiko, ar jos valomos ar ne?

Patalpų mikroklimatas yra svarbus ir turi įtakos žmogaus sveikatai. Todėl patalpas būtina valyti ir prižiūrėti, tačiau dažnai galite išgirsti neteisingų teiginių apie patalpas ir jų valymo ypatumus. Būkite budrus, o mes Jums atskleisime kai kurias tiesas.

Pirmiausia, tai, kad XXI amžiuje valymo priemonės tapo efektyvesnės dar nereiškia, kad dėl to mes rečiau liečiamės prie nešvarumų ir taip prarandame atsparumą purvui ir dulkėms. Esmė, kad patalpų valymas yra svarbus, kad žmogus jaustųsi gerai ir komfortabiliai. Žmonėms, kurie turi alerginių susirgimų, tai ypač svarbu. Taip pat tyrimais įrodyta, kad asmenys, sergantys bronchine astma, negerai jaučiasi tose patalpose, kuriose yra daug dulkių bei interjero daiktų, kurie kaupia dulkes ir yra sunku jas nuvalyti.

Dažnai žmonės sako, kad dėl sauso oro patalpose jie jaučia akių perštėjimą, jiems džiūsta lūpos, jaučiamas sausumas gerklėje ir nosyje. Tačiau drėgnumą patalpoje nustatyti vien žmogaus pojūčiais yra sunku. Dažniausiai tokie simptomai būna ne dėl sauso oro, o dėl ore esančių dulkių ir kitų nešvarumų. Taigi, jeigu jaučiate tokius simptomus galite mėginti sumažinti kambario temperatūrą, nes kai per šilta kambaryje, tai kartu ir sausa arba tiesiog derėtų kruopščiau rūpintis savo patalpų valymu.

Dar vienas visuomenėje iškilęs mitas – apie papildomą patalpų drėkinimą. Nusistovėjusi nuomonė, kad šildomose patalpose orą reikia drėkinti papildomai, nes tai turi įtakos gerai savijautai. Tačiau dažniausiai drėgmė patalpose jau būna pakankama, o mėginimas dar labiau patalpas drėkinti gali sukelti tam tikras pasekmės, kaip pelėsio atsiradimą ir plitimą bei aktyvių naminių erkučių dauginimąsi. Taigi, nemanykite, kad drėgnumas patalpose yra gerai. Tyrimais įrodyta, kad sausumas nesukelia sveikatos problemų. Be to, kaip jau minėjome sausumo pojūtis atsiranda dėl dulkių patalpose. Daugiau problemų gali atsirasti, jei drėgnumas padidėję. Be to Šiaurės Švedijoje atlikti tyrimai įrodė tiesioginę priklausomybę, kad alerginiai susirgimai paūmėja dėl oro drėgnumo.

Daugelis mūsų galvoja, kad žiemą kambarius derėtų vėdinti rečiau, nes kitaip atvės patalpos ir galime peršalti. Tačiau tai netiesa. Patalpas būtina vėdinti nepriklausomai nuo metų laiko. Kai oro temperatūra minusinė, patalpas galite vėdinti trumpiau, bet intensyviau, tai yra pilnai atidarius langus ir sudarius skersvėjį. Taip vėdinant patalpas, jos greitai neatšals, o taip pat saugant sveikatą ir savijautą reikia dažniau vėdinti virtuvę, vonią, tualetą, patalpas, kur skalbiami ir džiovinai skalbiniai, rūšį, palėpę.

Ir paskutinis mitas apie patalpų mikroklimatą – tai, kad žmonės linkę galvoti, kad kuo šilčiau patalpoje, tuo geriau. Tačiau tai netiesa. Faktas – tai, kad per daug šiltose patalpose mažėja mūsų darbingumas, o kartu blogėja savijauta, dažnu atveju galite pradėti jausti galvos skausmus. Taigi, norėdami gerai jausti savo darbo vietoje, nedirbkite patalpose, kuriose temperatūra aukštesnė negu 23 ˚C. O norėdami gerai išsimiegoti, oro temperatūra galėtų būti ir dar mažesnė, nes vėsus ir grynas oras leidžia geriau išsimiegoti.

Apibendrinant, galima teigti, kad patalpų mikroklimatas yra svarbus kiekvieno žmogaus savijauta ir sveikatai. Dulkės, nešvarumai gali sukelti nemalonius simptomus, o kai kuriems ir alergijas. Taip pat norint gerai jaustis reikia atsižvelgti ne tik į patalpų švarą, bet ir jų drėgnumą bei temperatūrą.